عکاسی آتلیه و پرتره

عکاسی آتلیه و پرتره

عکاسی پرتره چیست

عکاسی پرتره چیست : عکاسی پرتره یک نوع ژانر عکاسی است که در آن عکاسی چهره اهمیت فراوانی دارد این ژانر در عکاسی در بین عکاسان آماتور و حرفه ای طرفداران زیادی دارد.
تصور کنید شخصی از شما بخواهد در عکس مشخص کنید که او چه کسی است و چه شخصیتی دارد.

خوب ، شما احتمالاً فقط یک عکس سریع از آن شخص نمی گیرید ، حالا؟

ژست در عکاسی پرتره

شما باید به این فکر کنید که زمینه و موقعیت شخص چگونه به تأکید بر خصوصیات و ویژگیهای اصلی وی کمک می کند. گرفتن عکس های خوب از افراد همیشه یک چالش است.

عکاسی پرتره یا عکاسی ازچهره افراد یکی از تخصصی ترین شاخه های عکاسی بشمار می رود.

این نوع عکاسی درزمینه های شخصی مثل عکاسی از دوستان،افراد خانواده و حتی خود عکاس نیزانجام می پذیرد.

خوب ، به دنیای عکاسی پرتره خوش آمدید.

عکاسی پرتره چیزی فراتر از عکس فوری از چهره کسی است. این در مورد گرفتن جوهر هویت و نگرش فرد است، به این معنی که یک عکاس پرتره واقعاً یک کار بزرگ انجام می دهد.

یادگیری نحوه کار با مشتری و استفاده از دوربین برای یافتن نوردهی کار آسانی نیست شما باید تکنیک ها و مهارت های عکاسی را یاد بگیرید.
در این مقاله ، ما به تعریف جامعی از عکاسی پرتره خواهیم پرداخت و برخی نکات و تکنیک ها را برای کمک به شما در تسلط بر عکاسی پرتره ، بررسی خواهیم کرد.

رویکردها در عکاسی پرتره

هدف عکاسی پرتره

عکاسی پرتره شامل چند نوع رویکرد است: محیطی ، ساخت گرایی ، صریح و خلاقانه. شما به عنوان یک عکاس در هماهنگی با مشتری ، باید روش خاصی را براساس نوع پرتره گرفته شده انتخاب کنید. بیایید سبک های مختلف عکاسی پرتره را بررسی کنیم.

رویکرد ساخت گرایی

در این نوع رویکرد ، همه چیز در مورد ایجاد احساسات و ایجاد جو است.
ممکن است عکاس انتخاب کند تا حالت پرتره را از طریق پس زمینه ، نور و زبان بدن فرد تنظیم کند تا بار احساسی منتقل شود. به عنوان مثال ، یک عکاس ممکن است مادری را داشته باشد که دست را بر چشم خود را گرفته و به سمت پایین نگاه کند تا مفهوم انتظار را منتقل کند.
به همین ترتیب ، برای یک نگرش جدی ، عکاس ممکن است از مشتری بخواهد با دقت به دوربین نگاه کند و از حداقل پس زمینه استفاده کند.

بهترین عکس پرتره زمانی است که دقیقا در لحظه‌هایی ثبت شود که در حال وقوع می باشد.

کاندید فتوگرافی در پرتره

عکاسی کاندید شامل گرفتن ذات مشتری است. اما این بدان معنا نیست که عکس از قبل برنامه ریزی نشده است یا عکاس نوعی جهت ظریف را ارائه نمی دهد.
آنچه برنامه ریزی نشده دقیقاً زمانی است که عکس گرفته می شود عکس لحظه ای و از پیش تعیین نشده گاها می تواند یک عکس خاص باشد.

یک عکاس پرتره چه کاری انجام می دهد؟

عکاس پرتره وظیفه عکس گرفتن از سوژه را بر عهده دارد. عکاسان پرتره با نور مناسب برای عکسهای پرتره خود بهترین پس زمینه و مکان را پیدا می کنند.
اکثر عکاسان پرتره همچنین نکاتی را برای موضوعات خود ارائه می دهند آنها همچنین عکس ها را ویرایش و چاپ می کنند تا نتیجه ی مطلوب را به دست آورند

البته رعایت نکات اساسی و قابل تامل زیر نیز میتواند در بدست آوردن نتیجه مطلوب موثر باشد:

 • تنظیمات دیافراگم.
 • سرعت شاتر.
 • کادربندی که عموما عکاس های با تجربه کادرهای عمودی را برای عکاسی پرتره انتخاب میکنند.
 • نحوه نورسنجی و نوردهی در موقعیتهای مختلف.
 • انتخاب لنز مناسب.
 • استفاده از رفلکتور متناسب با موقعیت فرد.
 • نوع ژستی که سوژه میگیرد در نتیجه کار تاثیر بسزایی دارد.
 • استفاده از فلاش با نور مناسب؛ معمولا فلاشهای اکسترنال که ساختار جدای از دوربین اصلی دارند عکسهای زیباتری خلق میکندد.
 • استفاده از فلاش پُر کننده (fill flash) در روزهای آفتابی؛ اگرچه عجیب به نظر میرسد اما نقش تعیین کننده برای از بین بردن سایه های ناخواسته احتمالی توسط خورشید دارد.
 • در نظر گرفتن زاویه درست سر در عکاسی میتوان از گرفتن عکس های بی حس و مصنوعی پرهیز کرد.
 • و در نهایت انتخاب پس زمینه مناسب برای عکس

رعایت فاصله در عکاسی پرتره

یکی از تکنیک هایی که میتواند در عکاسی پرتره و یا عکاسی از چهره مورد پسند همگان باشد، قرار دادن سوژه در یک طرف کادر، با فضایی برای نگاه کردن به آن است.

تکنیک در عکاسی پرتره

این نکته نیز حائز اهمیت است که گرفتن پرتره در فاصله نزدیک باعث کج شکلی می شود.

لذا نباید بیشتر از یک و نیم متر به مدل نزدیک شد.

تفاوت بین پرتره های آماتور و حرفه ای می تواند بسیار گسترده باشد و منوط به رعایت نکات حساس و ظریف است.

از جمله تنظمات دوربین عکاسی و یا ترفندهایی مثل بی حرکت نگه داشتن فرد بخصوص بچه ها، استفاده از رفلکتورها و…محل عکاسی پرتره

پس زمینه در عکاسی پرتره

یک وظیفه مشترک برای عکاس پرتره یافتن مکان برای پس زمینه در عکس پرتره است. عکاس می تواند عکس پرتره خود را در داخل یک آتلیه انتخاب کند یا می تواند از طریق جستجوی موقعیت مکانی ، مکانی خارج از استودیو پیدا کند.

پس زمینه در عکاسی پرتره

یک انتخاب محبوب در عکاسی پرتره ، پس زمینه ساده در محیط استودیو است. این برای اکثر عکاسان پرتره سنتی ایده آل است زیرا به آنها امکان می دهد سوژه خود را جدا کرده و عناصر زمینه ای را که باعث حواس پرتی می شوند از بین ببرند.
گزینه دیگر یافتن مکانی خارج از استودیو است. با عکاسی در خارج از استودیو، عکاس می تواند عناصر خلاقانه ای را معرفی کند که به انعکاس شخصیت و شرح موضوع آن کمک کند، به بیننده اجازه می دهد درک بهتری از شخص درون عکس داشته باشد.عکاس هر مکانی را که انتخاب کند، همیشه اطمینان حاصل می کند که تمرکز اصلی بر روی موضوع خود باشد و نه پس زمینه.

نور در عکاسی پرتره

نورپردازی عکس پرتره یکی از مهمترین جنبه های عکاسی پرتره است زیرا تنظیمات مختلف نورپردازی می تواند نگرش / احساس کاملاً متفاوتی از پرتره ایجاد کند. بیشتر عکاسان پرتره به فلاش داخلی دوربین اعتماد نمی کنند و در عوض از نور طبیعی یا چراغ های استودیویی و بازتابنده استفاده می کنند.

اگر عکاس در داخل استودیو عکسبرداری کند ، ممکن است از ترکیبی از بازتابنده ها که با چراغ های خارج از دوربین جفت شده اند برای روشن کردن مدل استفاده کند.
اگر نور آتلیه در دسترس نباشد ، آنها ممکن است یک عکس پرتره با نور طبیعی را انتخاب کنند.
در این صورت ، عکاس پرتره به نور طبیعی خورشید اعتماد می کند.
این امر نیاز به دانش بیشتری از زمان روشنایی روز و موقعیت بدنی دارد تا بتواند از عکس های طبیعی پرتره نور طبیعی استفاده کند و اگر به درستی انجام شود ، می تواند پرتره های زیبایی ایجاد کند

چرا ما به عکاسی پرتره نیاز داریم؟

اهمیت نور در عکاسی پرتره

ما به عکاسی پرتره نیاز داریم تا عکاسان پرتره بتوانند کارهایشان را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارند و احساسی از احساسات متصل را در آنها کشف کنند.

مخاطبان می توانند خود عکاس باشند که برای سرگرمی خود از عکاسی پرتره لذت می برند یا مخاطبی که برای هدف خاصی عکاسی پرتره می کند.

حال با دانستن نکات ریز و حساس در عکاسی پرتره اگر شما واقعا به این شاخه ازهنر عکاسی علاقه مند هستید و می خواهید از مهارت ثبت احساسات طبیعی افراد استفاده کنید، میتوانید آموزش و یادگیری آن را درآموزشگاه هفت سان تجربه نمایید.

آموزش عکاسی پرتره
عکاسی آتلیه و پرتره