شیت بندی با فتوشاپ

برای معرفی و ارائه پروژه های طراحان و معماران، فتوشاپ یکی از مهمترین ابزارهاست. برای دانشجویان و دانش آموزان هنرستانی رشته ی معماری آشنایی کامل با نحوه شیت بندی امری ضروری است.

رندرهای داخلی و خارجی نماها ، برش ها و پلان ها باید به گونه ای جایگذاری شوند که از نظر زیباشناسی معماری و همچنین مفهوم معماری کاملا قابل فهم و گویا باشند ترکیب درست براساس قوانین تناسبات طلایی، در شیت بندی ها نحوه جایگذاری در پروژه مختلف متفاوت است،بطور معمول شیت بندی در سایز های ۱۰۰*۷۰ و ۵۰*۷۰ انجام می شود با توجه به سبک کاری زمینه های متفاوت تک رنگ و یا بصورت رنگی انجام می شود.

در مد تک رنک و رنگی که به سبک های مختلف وجود دارد خطوطی که در این سبک استفاده می شود و ترکیب این خطوط و اشکال می تواند به زیبایی شناسی و جایگذاری مناسب نقشه های ما کمک کند.

قبل از هر کاری باید به چند نکته توجه داشت رندر و خروجی که ما داریم متناسب با قوانین خاصی باید در شیت جایگذاری شوند معمولا تصاویر بعد از رندر در نرم افزار های سه بعدی جهت تنظیم و اصلاح رنگ و نور وارد نرم افزار فتوشاپ می شوند ودر ادامه ویرایش هایی جهت بهبود تصاویر روی آن انجام می شود.

تصاویری که در شیت بندی استفاده می شود باید دارای یک هارمونی یکسانی باشند و تصاویری که به شیت بندی اضافه می شوند هماهنگ با نور و رنگ تصاویر اصلی باشند یا بعد از اضافه کردن این تصاویر هماهنگی را بین تصاویر اضافه شده و تصویر اصلی بوجود آوریم .

روش قرار گیری عناصر طراح در شیت

چند سبک برای جایگذاری مناسب نقشه و اشکال در شیت بندی وجود دارد که به یکی از این روش ها را در ادامه توضیح خواهیم داد. برای مثال در جایگذاری تصاویر و نقشه ها ،اشکال پرسپکتیو نمای داخلی و خارجی چینش های متفاوتی داریم برای معرفی موضوع و عنوان پروژه را در قسمت بالا سمت راست شیت قرار می دهیم، برای معرفی طراح و نام دانشگاه یا هنرستان و اساتید و مقیاس پروژه و.. میتوانیم از سمت راست شیت استفاده کنیم.