پریمیر / PREMIERE

ادوب پریمیر پرو چیست؟ 

آموزش نرم افزار پریمیر

آدوب پریمیر پرو برنامۀ نرم افزاریِ کاربردی است که برای ویرایش فایل های ویدئویی بر روی رایانه های ویندوز دار و یا mac OS بکار می رود.
این برنامه برای ویرایش فایل های ویدئویی، تبلیغاتی، تلویزیونی، و ویدئوهای آنلاین بکار می رود.
این برنامه ای جامع برای ویرایش است و علاوه بر این، بعنوان بخشی از مجموعه برنامه های آدوب Creative Cloud نیز در دسترس است.


پریمیر پرو اغلب بهمراه After Effects و Photoshop در پروژه های خلاقانه بکار می رود.

پریمیر پرو CC چیست؟


در نامِ این برنامه CC مخففِ Creative Cloud است و نسخۀ عضویت دار پریمیر پرو می باشد.
بروز رسانی های جدید برنامۀ پریمیر پرو برای دانلود در دسترسِ اعضای جدید است. بمنظور استفاده از نسخۀ CC پریمیر پرو، عضویت در این برنامه اجباری است. نسخه های قدیمی تر پریمیر پرو مانند پریمیر پرو CS نیازی به عضویت ندارند.
آدوب اولین بار در سال 2013 بعنوان بخشی از Creative Cloud نسخۀ عضویت دار پریمیر پرو را ارائه نمود. آدوب بروز رسانی های جدید پریمیر پرو CC را هر 12 تا 18 ماه منتشر می کند.

چه کسانی از پریمیر استفاده می کنند؟

پریمیر پرو توسط موسسات تولید فایل های ویدئویی و موسسات طراحی مورد استفاده قرار می گیرد.
افرادی که بعنوان ویرایشگر ویدئو فعالیت می کنند، مدیران تولید، مدیریان بازاریابی،و طراحان بخش چند رسانه ای همگی از پریمیر پرو برای تولید و ایجاد محتوای ویدئویی استفاده می کنند.
و در نهایت افراد حرفه ای در بازار کار ، که اگر قصد رقابت با آنها را دارید قطعا نیاز به آموزش پریمیر به صورت تخصصی خواهید داشت .

چگونه کار کردن با پریمیر پرو را یاد بگیریم؟

گزینه های زیادی هم برای افراد حرفه ای و هم برای دانشجویان برای یادگیری پریمیر پرو وجود دارد مانند آموزش انلاین یا استفاده از فیلم ها و کتب آموزشی ؛ با توجه به اینکه امر آموزش اصولا دوسویه میباشد و آموزش صحیح و تخصصی از سوی استاد و تمرین و پشتکار از سوی هنرجو را میطلبد ، ما آموزش های حضوری را به شما پیشنهاد میدهیم . چرا که در این صورت استاد بر تمارین شما و روند آموزش نظارت مستقیم خواهد داشت و در پایان هیچ نکته نامفهومی برای شما باقی نخواهد گذاشت

تاریخچۀ پریمیر پرو

آدوب پریمیر پرو ابتدا فقط تحت عنوان پریمیر در سال 1991 برای سیستم های مک ارائه شد و یکی از اولین سیستم های ویرایش خطیِ مبتنی بر رایانه می باشد.
نامِ پریمیر پرو اولین بار در سال 2003 برای تمامی نسخه های زیر مجموعۀ آن ارائه شد.
اولین نسخۀ پریمیر پرو نام های مختلفی مانند پریمیر پرو 1 تا پریمیر پرو 7 داشت.

هر یک از زیر مجموعه های پریمیر پرو تغییراتی را شامل می شوند که در زیر آمده است:

 • پریمیر پرو 1.5 بعنوان نسخه ای پایدار تر از نسخه های قبلی خود تولید شد. که شامل اصلاح نواقص، لکه ها، و افزودنی های دیگر می باشد.
 • پریمیر پرو 2 تغییرات مختلفی داشت که شامل رابطۀ تعاملی جدید، ویژگی های جدید، و ترکیب توسعه یافته با بقیۀ برنامه های خانوادۀ آدوب می باشد.
  با انتشار این نسخه، ویرایشِ چند رایانه ای، ضبط بر روی DVD ، فرآیند GPU ، و پشتیبانی از HD/HDV معرفی شد.
محیط نرم افزار پریمیر
محیط پریمر
 • پریمیر پرو CS3:

این نسخه در سل 2007 منتشر شد.
یکی از ویژگی های جدید و قابل توجه این نسخه، بازبینی زمانی بوده است.
پشتیبانی از سیستم مگ نیز در این دوره معرفی شد.

 • پریمیر پرو CS4:

این نسخه در ماه اکتبر 2008 منتشر شد و با ارتقای بیشترِ ویرایشگر، انعطاف پذیری بالاتر، و پشتیبانی از فرمت های بیشتر ارائه شد.

 • پریمیر پرو CS5:

در ماه آوریل سال 2010 ارائه شد و Mercury Playback Engine ویژگیِ قابل توجه آن بود. این امر به شما اجازۀ “پیش نمایش بدون ارائه” را می دهد. علاوه بر این، این نسخه از نظر نرم افزاری توسعه یافته تر می باشد.

 • پریمیر پرو CS6:

در ماه می سال 2012 منتشر شد و تغییرات جدیدی در روابط تعاملی ایجاد نمود.
این تغییرات شامل لایه های تنظیم شونده، افکت های تعمیر دیافراگم، اصلاحات سه بُعدی رنگ، مرورگرِ از پیش تعیین شدۀ جدید و غیره می باشد.
علاوه بر این، کاربران با Adobe Prelude ، SpeedGrade ، Adobe Creative Cloud نیز آشنا می شوند.
این آخرین نسخه ای است که می توان بصورت بستۀ نرم افزاری آنرا خریداری نمود. بروز رسانی هایی برای اصلاح مشکلات وجود دارد که عملکرد را ارتقا می دهد اما کوچ به نسخۀ CC اجتناب ناپذیر است.

 • پریمیر پرو CC:

این نسخۀ اولیۀ Creative Cloud از پریمیر پرو CC در ماه جون سال 2013 ارائه شد که بروز رسانی های جدیدی بهمراه داشت.
این موارد شامل ارتباط و مکان یابی، جدول زمانیِ دوباره طراحی شده، ترکیب صوتیِ توسعه یافته،Lumetri Deep Color Engine ، ویرایش چند وجهی، ترکیب Adobe Anywhere ، و غیره می باشد.
این اولین نسخۀ PPRO بود که فقط از طریق خدمات عضویت قابل دسترسی است. بروزرسانی های ممتد ادامه دارد و هر نسخه از پریمیر پرو CC ویژگی های جدیدی ارائه می دهد.

بعنوان مثال، نسخه هایی از پریمیر پرو CC 2015، 2017، و 2018 وجود دارند.
پریمیر پرو 2018 و یا نسخۀ 12.0، ویژگی های جدیدی شامل نمونه گرافیک های متحرک، گزینه هایی برای استفاده از نمونه های گرافیک متحرکِ After Effects بدون نیاز به After Effects ، ویرایش همه جانبۀ ویدئو، و غیره را دارد.

وارد کردن تصاویر و فیلم های ثابت در پریمیر پرو: محدودیت های اندازه
حداکثر اندازۀ فریم برای وارد کردن تصاویر و ویدئوهای ثابت به پریمیر پرو، 256 مگاپیکسل با حداکثر اندازۀ 32.768 پیکسل در هر جهت می باشد.

افزایش سرعت پریمیر پرو GPU:

زمانی که پریمیر پرو از GPU استفاده می کند.
این امر که آیا یک قالب می تواند با استفاده از افزایش ی پریمیر پرو بعنوان بخشی ازMercury Playback Engine انجام شود، بستگی به اندازۀ فریم دارد تا به میزان حافظۀ GPU.

فریمی که موارد زیر را داشته باشد می تواند با افزایش GPU انجام شود: عرض در طول 16.384 مگابایت.
اگر ارزش محاسبات فراتر از حافظۀ در دسترس باشد، پریمیر پرو از CPU فقط برای بخشِ فعلی استفاده می کند.

فرمت های فایل های صوتی و تصویری که به پریمیر پرو وارد و یا از آن خارج می شوند.فرمت های زیر توسط آدوب پریمیر پرو پشتیبانی می شوند.
در عین حال که پریمیر پرو می تواند این فرمت ها را وارد کند، نیاز به کد های بخصوصی برای وارد کردن انواع مختلف فایل نیز دارد.
زمانی که یک فایل ویرایش شد و واردِ پریمیر پرو شد، می تواند به فرمت اصلی خود و یا هر فرمت دیگری از برنامه خارج شود.

غلب فرمت های اصلی که از برنامه خارج می شوند به صورت زیر است:
Multimedia container format (3GPp, 3G2); Advanced Audio Coding (AAC); Audio Interchange File Format (AIFF); Apple video compression format (Apple ProRes); Adobe Sound Document (ASND); Microsoft AVI, Types 1 & 2 (.avi); Broadcast WAVE format (BWF); Raw DV stream (DV); Animated GIF (GIF); MPEG-1 Video Files (MV1); MPEG-4 audio; MPEG-4 video files; QuickTime format (MOV); MP3 audio (MP3); QuickTime Movie (MP4); MPEG-1 and 2 (MPEG, MPG, MPE); Media eXchange formt (MXF); Audio Project Format (OMF); Windows Waveform (WAV); and Windows Media, Windows only (WMV)

فرمت های اصلی که می تواند وارد برنامۀ پریمیر پرو شود به شرح زیر است:

این فرمت های رسانه ای می توانند وارد برنامه شده و در سیستم های ویندوز و Mac OS ویرایش شوند:
ARRI AMIRA camera; Canon XF; Canon RAW; CinemaDNG; Panasonic AVC; P2 cameras; Phantom Cine media; RED support; and, Sony cameras.
فایل های تصاویر تکی و یا چند تاییِ ثابت

ویرایش فیلم با پریمیر

فرمت های زیر از فایل های تصاویر تکی و یا چند تاییِ ثابت پشتیبانی می کنند:
Adobe Illustrator (EPS, AI); Bitmap (DIB, BMP, RLE); Cineon/DPX (DPX); Graphics Interchange Format (GIF); Windows only icon file (ICO); JPEG; Macintosh Picture (PICT); Photoshop (PSD); Portable Network Graphics (PNG); Adobe Premiere Title (PTL, PRTL); Targa (TGA, VST); and Tagged Interchange Format (TIFF).
عنوان و یا توضیحاتِ تصاویر و فرمت های متناسب با فایل ها

با آموزش پریمیر چه کاری می توانید انجام دهید ؟

 • ورود فایل های ویدئویی، صوتی، گرافیکی، با فرمت های بسیار متنوع مانند اغلب نرم افزار های ویرایشگر، پریمیر با انتقال ویدئو از یک منبع مانند نوار ویدئویی به دستگاه شما شروع به کار می کند.
 • ویرایش، تغییر، و تنظیم اجزا در یک نمایش گرافیکی تصویری
 • می توان از آن برای وارد کردن ویدئو، فایل صوتی فایل های ویدئویی را نیز ایجاد کنید و یا نسخه های قدیمی تر را ویرایش نمایید.
 • در زمانِ ایجاد ویدئو با استفاده از پریمیر پرو، انواع ویدئو ها و یا تصاویر ساکن را می توان با هم ویرایش نمود.
 • عناوین نیز بهمراه جلوه های ویژۀ دیگر، می توانند به فایل های ویدئویی اضافه شوند.
 • به شما اجازه می دهد یک نسخۀ ویرایش شده ایجاد کنید که بتوانید بعد از اتمام کار آنرا به نوار ویدئویی یا هر دستگاه دیگری انتقال دهید.
 • افزودن افکت، فیلتر، عنوان، و غیره
 • خروج فایل های ویدئویی ویرایش شده با فرمت های مختلف شامل نوارهای ویدئویی، DV ، DVD ، و فرمت های رایج ویدئویی اینترنتی

پشتیبانی از پلاگین VR

با افزایش استفاده از VR، ویرایشگرانِ فایل های ویدئویی به ابزاری نیاز دارند که به آنها اجازه دهد فایل های ویدئویی که چند بعدی هستند را ایجاد نمایند.
به این دلیل است که ادوب پریمیر پرو ویژگی های جدیدی را ارتقا داده است تا بتواند عملکرد های پیچیدۀ VR را پشتیبانی نماید.

ویرایش همزمان با آموزش پریمیر

ادوب پریمیر پرو به کاربران اجازه می دهد تا پروژه های مختلف را بطور همزمان ویرایش نماید که این امر موجب می شود کاربران بین صحنه های مختلف حرکت کند و با چند کلیک از یک پروژه به پروژۀ دیگری وارد شود.
این امر موجب می شود آنها زمان بیشتری را صرف ویرایش فایل های ویدئویی خود کنند.

گرچه پریمیر می تواند تمامی امور مربوط به ویرایش را انجام دهد و برای اغلب موارد مناسب است،

اگر بدنبال راه حلی عملی هستید باید به نکات زیر توجه کنید:

پریمیر مجموعه های مناسبی از ترکیب فایل های صوتی و افکت ها دارد اما ویرایش حرفه ای فایل های صوتی نیازمند بکارگیری برنامه های حرفه ای صدا مانند Adobe Audition می باشد.
محدودۀ انتقالات و جلوه های ویژۀ این برنامه بسیار گسترده است .
برخی از ویژگی ها در طراحی غایب هستند و باعث می شوند افراد ترغیب شوند که آموزش های دیگر ادوب مانند After Effects و یا Audition را استفاده نمایند.