دکوراسیون داخلی

اولین زن معمار ایالت کالیفرنیا، جولیا مورگان، درباره معماری چنین گفته است”معماری هنر بصری است و ساختمان‌ها خود با ما سخن خواهند گفت.”

همان طور که در مجله دکوراسیون داخلی می‌بینیم، فعالان در حوزه دکوراسیون داخلی، فضای خانه را متناسب با سلیقه، مد روز، وضعیت سلامت روحی و جسمی افراد و خلاقیت خود دکــوراسیون می‌کنند. افرادی که خلاق هستند و دارای هوش تجسمی مطلوبی هستند می‌توانند در رشته طراحی دکوراسیون داخلی شروع به آموزش نمایند و با درهم آمیختن هنر و علم مهندسی فضا را چیدمان کنند.

طراح دکوراسیون داخلی کیست؟

دکـوراســیــون یا طــراحی داخــلی، ارتقاء و بهبود فضای داخـلی به واسطه ترکـیب هنـر و علـم اســـت. طــراح دکوراسیون داخلی فردی است که فضای داخلی یک سازه را طراحی می‌کند و با برنامه‌ریزی و مدیریت خود آن را پیش می‌برد. دکوراتور در فرایند اجرا نیز حاضر است و بالای سر پروژه می‌ماند. طراح داخلی یا دکوراتور دانش بسیار وسیعی دارد.
یک طراح داخلی حرفه‌ای سبک طراحی خود را دارد و فضاهای مختلف را به بهترین حالت ممکن دکوراسیون می‌کــند. طـرح‌های یـک طــراح ماهـر در مجـله دکــوراســیـون داخــلی نیز چـاپ می‌شـود تا افـراد بســیاری و علاقه‌مندان به این حرفه بتوانند از آن استفاده کنند.

تاریخچه رشته طراحی دکوراسیون داخلی

از زمان‌های بسیار دور افراد تلاش می‌کردند فضای زندگی خود را زیبا کنند. به این دلیل انسان با ذوق، خلاقیت و استعداد خود تلاش کرد تا منزلی راحت، امن و زیبا را خلق کند.
این روند در همه‌جای جهان و در هر خانه‌ای تکرار می‌شود تا جایی که در اواخر قرن ۱۸‌ام رشته طراحی داخلی ایجاد شد. بعد از انقلاب صنعتی این رشته با تغییرات بسیاری مواجه شد و تحولات بزرگی را تجربه کرد

مجله دکوراسیون داخلی

امروزه مجله دکوراسیون داخلی مختلفی در سراسر جهان بچاپ می‌رسد و در دسترس همگان قرار می‌گیرد. با بررسی و مشاهده این مجله‌ها می‌تواند روند تغییر سبک دکوراسیون داخلی از گذشته تا به امروز را مشاهده کرد.

تفاوت بین معمار داخلی و طراح داخلی در چیست

معمار نقشه اصلی فضاها را می‌کشد و مشخص می‌کند در کدام قسمت چه فضایی با چه متراژی قرار بگیرد. اما یک طراح داخلی بعد از ساخت مکان دست به کار می‌شود و با توجه به شناخت افرادی که قرار است در آن فضا قرار بگیرند و با توجه به دانش و تجربه خود، فضا را جذاب و زیبا می‌کند. طراح داخلی این کار را با تغییر رنگ‌ها و چیدمان وسایل انجام می‌دهد و ممکن است از مجله دکوراسیون داخلی به روز نیز برای این تغییرات استفاده کند.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی برای ورود به دانشگاه

این رشته یکی از رشته‌های محبوب و پرطرفدار است و برای تحصیل در رشته طراحی دکوراسیون داخلی در دانشگاه راه‌های مختلفی وجود دارد. امکان تحصیل در این رشته هم در داخل ایران و هم در خارج از ایران فراهم است. می‌توانید از طریق کنکور رشته ریاضی و هنر این رشته را انتخاب کنید.
همچنین امکان تحصیل در رشته طراحی دکوراسیون داخلی در هنرستان نیز وجود دارد. بنابراین می‌توانید از سال اول دبیرستان یا پایه نهم رشته دکوراسیون داخلی را انتخاب کرده و به مدت سه سال در هنرستان به تحصیل بپردازید. علاوه بر این دو راه شما می‌توانید از طریق آموزشگاه‌های معتبر طراحی دکوراسیون داخلی را یاد بگیرید و در نهایت مدرک معتبر نیز دریافت کنید. برای آشنایی با سبک دکوراسیون‌های جدید و بروز بهترین کار مطالعه و مشاهده کار طراحان داخلی بزرگ دنیا است. برای مشاهده کار آنها می‌توانید از مجله دکوراسیون داخلی معتبر و جهانی استفاده کنید و از دکوراسیون‌های جدید و مدرن مطلع شوید.

مهارت هایی که در این رشته کسب میکنیم

برای کار کردن به عنوان طراح دکوراسیون داخلی باید دانش وسیعی داشت و مهارت‌های مختلفی را یادگرفت. در ابتدای کار در این رشته فرد با افراد دیگری که کارفرما یا صاحب ملک هستند در ارتباط است و لازم است با آنها مذاکره کند. از طرفی دیگر برای ارائه طرح باید با روحیه و شخصیت افراد آشنا شود و در زمان کوتاهی سلیقه و خواست آنها را پیدا کند. یکی دیگر از مهارت‌هایی که در این رشته نیاز است، طراحی نمونه اولیه فضا با نرم‌افزارهای طراحی، عکس و ویدیو است.
علاوه بر تمام موارد فوق یک دکوراتور باید هزینه مورد نیاز برای دکوراسیون داخلی، زمان لازم برای انجام کار و مراحل انجام کار را بداند. فرد بعد از طراحی دکوراسیون داخلی بر تمامی مراحل اجرا نظارت دارد و در نهایت بعد از اتمام کار، کار را به مالک تحویل می‌دهد. تصویری که در مجله دکوراسیون داخلی مشاهده می‌شود نتیجه ماه‌ها تلاش یک گروه با سرپرستی یک طراح داخلی است.

بازار کار دکوراسیون داخلی در ایران

برای بررسی بازار کار دکوراسیون داخلی در ایران باید موارد مختلفی را در نظر گرفت. در حال حاضر شرکت‌های مختلفی در این زمینه مشغول به کار هستند و درآمدهای آنها نیز بسته به میزان کار و تعداد مشتری متفاوت است. اما اگر شما این حرفه‌ را به خوبی فرابگیرید و با مطالعه مجله‌ پکوراسیون داخلی روز دنیا، طراحی‌هایی مشابه سبک دکوراسیون‌های روز دنیا را انجام دهید، می‌توانید از رقبا پیشی بگیرید و آینده خود را بسازید

دانشگاه های دارای رشته طراحی دکوراسیون داخلی

همان طور که گفته شد امکان تحصیل در این رشته در داخل و خارج کشور فراهم است و در داخل کشور نیز دانشگاه‌های مختلفی رشته طراحی دکوراسیون داخلی را تدریس می‌کنند. از جمله دانشگاه‌های دارای این رشته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • دانشگاه هنر تهران
  • دانشگاه هنر شیراز
  • دانشگاه آزاد
  • دانشگاه هنر تهران پردیس کرج
  • دانشگاه غیرانتفاعی سوره
  • موسسه غیرانتفاعی ایوانکی
  • دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ
  • دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر یزد
  • و بسیاری دیگر از دانشگاه غیرانتفاعی در شهرهای مختلف ایران که می‌توانید در دفترچه راهنمای انتخاب رشته آنها را مشاهده کنید.


کلام آخر

رشته دکوراسیون داخلی یکی از رشته‌های محبوب و پرطرفدار است و افراد بسیاری این رشته را برای خود انتخاب می‌کنند. حتی دیدن مجله دکوراسیون داخلی نیز برای افراد جذاب است چه برسد به کار در این حرفه که جذابیت‌های بسیاری دارد. کار در این رشته کاملا به خود فرد بستگی دارد و درآمد آن نیز وابسته به تعداد کارهایی است که می‌تواند انجام دهد. پیدا کردن مشتری، طراحی و اجرا همگی جز وظایف طراح است و باید مهارت کافی را کسب کند.