طراحی صفحات وب

 در زمان های اخیر اکثر مشاغل سعی می کنند در فضای اینترنت حضور آنلاین داشته باشند تا پایگاه مشتریان خود را گسترش دهند و بتوانند دسترسی بهتری برای مشتریان داشته باشند. با این حال، با وجود هزاران وب‌سایت در هر جایگاه، برای پیشی گرفتن از رقبا و ایجاد اعتماد با مشتریان، واقعاً بیش از حضور آنلاین صرف نیاز است. یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به این هدف این است که وب‌سایت خود را به گونه‌ای طراحی کنید که از نظر بصری دلپذیر باشد و در عین حال دقیقاً همان چیزی را که مخاطبان شما به دنبال آن هستند ارائه دهد. اگر قصد دارید بدانید که طراحی وب و مزایایی که ارائه می دهد چیست ، در اینجا همه چیزهایی که باید بدانید در اختیارتان قرار می گیرد:

طراحی وب فرآیند برنامه ریزی، مفهوم سازی و اجرای طرح می باشد

طراحی وب سایت باید به گونه ای باشد که کاربردی بوده و تجربه کاربری خوبی را ارائه دهد. تجربه کاربر در فرآیند طراحی وب بسیار مهم است. وب‌سایت‌ها دارای مجموعه‌ای از عناصر هستند که به روش‌هایی ارائه شده‌اند که حرکت در آنها را آسان می‌کند. طراحی وب اساساً شامل کار بر روی هر ویژگی وب سایتی است که افراد با آن تعامل دارند، به طوری که وب سایت ساده و کارآمد باشد، به کاربران اجازه دهد اطلاعات مورد نیاز خود را به سرعت پیدا کنند و از نظر بصری دلپذیر به نظر برسد. همه این عوامل، وقتی با هم ترکیب شوند، تعیین می کنند که وب سایت چقدر خوب طراحی شده است

به طور کلی به فرایند ایجاد یک وب سایت ، طراحی صفحات وب می گویند .

طراحان وب چه می کنند؟

طراحان وب با در نظر گرفتن نیازهای مشتری، طراحی و چیدمان یک وب سایت را با تخصص و دانش فنی خود ایجاد می کنند. آنها درک عمیقی از UI (رابط کاربری) و UX (تجربه کاربری) دارند و در استفاده از برنامه های طراحی برای ایجاد عناصر بصری ماهر هستند. طراحان وب با مهارت و تخصص خود، هویت برند را در عناصر طراحی وب سایت ثبت می کنند.
بازدیدکنندگان تجربه خود را با یک وب سایت خاص بر اساس زیبایی شناسی آن و میزان شهودی بودن آن از نظر ناوبری ارزیابی می کنند. بنابراین، طراحان وب از Adobe، CorelDraw، Inkscape و سایر برنامه های طراحی برای ایجاد انیمیشن، گرافیک، آیکون، لوگو و سایر عناصر یک وب سایت استفاده می کنند تا آن را تا حد امکان تعاملی کنند. طراحان وب همچنین بر جنبه خلاقانه و بصری وب سایت تمرکز می کنند و از شیوه های مختلف طراحی مانند تقارن، سیستم های رنگی، تناسبات و غیره برای جذب بازدیدکنندگان پیروی می کنند. علاوه بر این، آنها بر روی فونت‌ها، قرار دادن تصاویر و ویدیوها و ایجاد طرح‌بندی با استفاده از زبان‌های کدنویسی کار می‌کنند.

وب سایت ها با استفاده از زبان نشانه گذاری به نام HTML ایجاد می شوند .

طراحان وب ، صفحات وب را با استفاده از تگ های HTML ایجاد می کنند که محتوای و ابرداده های هر صفحه را تعریف می کنند . طرح بندی و ظاهر عناصر در یک صفحه وب به طور معمول با استفاده از CSS تعریف می شود . بنابراین، بسیاری از وب سایت ها شامل ترکیبی از HTML و CSS است که نحوه تعیین هر صفحه در مرورگر را مشخص می کند. 

برخی از طراحان وب ترجیح می دهند صفحات را به صورت کد دستی (تایپ کردن HTML و CSS از ابتدا) ایجاد کنند اما برخی هم استفاده از ویرایشگرهایی مانند Adobe Dreamweaver  را ترجیح می دهند . این نوع ویرایشگر یک رابط بصری برای طراحی صفحه وب فراهم می کند و نرم افزار به طور خودکار کد HTML و CSS مربوطه را ایجاد می کند . یکی دیگر از راه های محبوب برای طراحی وب سایت ها با سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس ( WordPress ) و جوملا ( Joomla ) است .  این خدمات قالب های وب سایت مختلفی را ارائه می دهد که می تواند به عنوان نقطه شروع برای یک وب سایت جدید مورد استفاده قرار گیرد . در حالی که HTML و CSS برای طراحی ظاهر و احساس یک وب سایت استفاده می شوند، تصاویر باید جداگانه ایجاد شوند .  

  بنابراین طراحی گرافیکی ممکن است با طراحی وب همپوشانی داشته باشد، زیرا طراحان گرافیک اغلب تصاویر را برای استفاده در وب ایجاد می کنند. برخی از برنامه های گرافیکی مانند Adobe Photoshop  شامل گزینه ” Save for Web  ” است که امکان  آسان برای صادر  تصاویر در فرمت بهینه سازی شده برای انتشار وب می دهد.

مزایای کلیدی داشتن یک طراحی وب خوب

یک طراحی وب خوب می تواند نحوه صحبت برند شما با مخاطبان را تغییر دهد. سازمان ها بیش از هر زمان دیگری بر روی طراحی وب خود تمرکز می کنند و به دنبال طراحان وب حرفه ای برای مزایای آشکاری هستند که می تواند ارائه دهد. برخی از این مزایا عبارتند از:

1.تاثیر گذاری

با یک وب سایت خوب طراحی شده، ایجاد یک تاثیر اولیه آسان تر می شود. برای برندها، همه چیز به این بستگی دارد که مشتریان یا مشتریان بالقوه چگونه به کسب و کار خود نگاه می کنند، و این تا حد زیادی تحت تأثیر نحوه مشاهده آنها از وب سایت خود است. وب سایت شما نشان دهنده برند شماست و زمانی که روی طراحی وب تمرکز می کنید، می تواند به شما کمک کند تا اولین تاثیر قانع کننده و قدرتمندی ایجاد کنید.

2.رتبه بندی بهتر گوگل

طراحی وب دارای عناصر متنوعی است که می تواند به وب سایت شما رتبه بهتری در گوگل بدهد. برخی از این عناصر عبارتند از خوانایی، سازگاری با موبایل، سرعت وب سایت، نقشه سایت، ساختار URL و ناوبری وب سایت. یک طراحی وب خوب این عناصر را در وب سایت گنجانده است که به شما دید بیشتری هم برای مخاطبان و هم برای موتور جستجو می دهد.

3.ثبات برند

چندین ویژگی کلیدی برند شما، مانند لوگو، طرح رنگ، و فونت ها می توانند اطمینان حاصل کنند که مخاطبان شما برند شما را به خاطر می آورند و به راحتی آن را از هزاران برند دیگر متمایز می کنند. یک طراح وب حرفه ای تمام جنبه های منحصر به فرد کسب و کار شما را در نظر می گیرد و آنها را با وب سایت شما ترکیب می کند تا به اعتبار برند شما بیفزاید و ثبات را به تصویر بکشد.

4.به حداقل رساندن نرخ پرش

زمانی که وب سایت شما غوطه ور و جالب باشد، بازدیدکنندگان را تشویق می کند تا عمیق تر بروند و بخش های مختلف وب سایت را کشف کنند. به همین ترتیب، وب‌سایتی که به ظاهر پیچیده و پیمایش آن دشوار است، می‌تواند بازدیدکنندگان را وادار کند که در عرض چند ثانیه از آن خارج شوند. نرخ پرش نیز بر اعتبار و رتبه بندی وب سایت شما تأثیر می گذارد. هنگامی که وب سایت شما به گونه ای طراحی شده است که بازدیدکنندگان را برای مدت طولانی تری حفظ کند، می توانید از خروج زودهنگام فرار کنید و نرخ پرش را به حداقل برسانید.

5.عناصر کلیدی طراحی وب سایت

یک وب سایت خوب، وب سایتی است که تعادل دقیقی بین ظاهر و عملکرد نشان دهد. وقتی وب‌سایت شما از نظر زیبایی‌شناختی دلپذیر است، اما نمی‌تواند اطلاعاتی را ارائه دهد یا به مخاطبان شما در آنچه به دنبال آن است کمک کند، زیبایی‌شناسی نمی‌تواند کمبود عملکرد را جبران کند و بالعکس. بنابراین، طراحی وب شامل دو عنصر کلیدی گسترده است – عناصر زیبایی شناختی یا بصری و عناصر کاربردی – که از اهمیت یکسانی برای برجسته کردن وب سایت شما برخوردار هستند.

6.عناصر بصری

عناصر بصری گرد هم می آیند و یک موضوع برای وب سایت شما تعیین می کنند، که در صورت درست عمل کردن آن تأثیر زیادی بر بازدیدکنندگان می گذارد. اینکه هر عنصر از یکدیگر تعریف کند و به جای آشفتگی، هماهنگ به نظر برسد بسیار مهم است. عناصر بصری عبارتند از:
فونت ها
رنگ ها
شکل ها
چیدمان
نمادها
لوگوها
تصاویر
ویدیو

عناصر عملکردی

عناصر کاربردی از نظر نحوه مشاهده وب سایت شما توسط موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارند. با این حال، آنها فراتر از آن هستند و می توانند بر تجربه کاربر نیز تأثیر بگذارند. برخی از عناصر عملکردی برجسته عبارتند از:
ناوبری: سهولت دسترسی به وب سایت شما برای دسترسی به بخش های مختلف وب سایت به بازدیدکنندگان ارائه می شود
تعامل کاربر: ارائه کنترل به کاربران با اجتناب از پاپ آپ های بی مورد، پخش خودکار ویدیوها یا بارگذاری بیش از حد اطلاعات
سرعت: اطمینان از بارگیری صفحه در عرض چند ثانیه
ساختار سایت: ساختاری سیستماتیک که هم برای بازدیدکنندگان و هم برای خزنده وب گوگل قابل پیمایش است
سازگاری بین دستگاه ها

    وب سایت static چیست  

وب سایت static  حاوی صفحات وب با محتوایی ثابت هستند و هر صفحه با httml  کد گذاری شده است وبرای هر بازدید کننده یک اطلاعات مشابه را نمایش می دهد . وب سایت های static از اساسی ترین وب سایت ها هستند که ایجاد آن از دیگر وب سایت ها آسان تر است . سایت static می تواند به سادگی با چند صفحات HTML و انتشار آنها به یک وب سرور ایجاد شود. از آنجا که صفحات وب static دارای کد ثابت هستند، محتوای هر صفحه تغییر نمی کند مگر آنکه به صورت دستی از طریق وب مستر به روز شود .این وب سایت ، حاوی بسیاری از صفحات هستند و برای سایت های کوچکتر کاربرد دارد .  

 

وب سایت dynamic شامل صفحات زیادی هستند که در زمان واقعی ایجاد می شوند  که این صفحات کد نویسی هایی مانند PHP یا ASP می باشد . اکثر وب سایت های بزرگ ، dynamic هستند چرا که نگه داری انها بسیار آسان تر از static است .  این به این دلیل است که صفحات static  هر یک حاوی مطالب منحصر به فرد هستند، به این معنی که آنها برای تغییر ، باید به صورت دستی باز، ویرایش و منتشر شوند . این تغییر محتوای صفحه dynamic   ، مدیر وب ممکن است تنها نیاز به روز رسانی یک پایگاه داده داشته باشد و  برای سایت های بزرگ که حاوی صدها یا هزاران صفحه است مفید است.

وب سایت های dynamic  به اطلاعات از یک پایگاه داده دسترسی دارند و ، وب سایت های مبتنی بر پایگاه داده نیز نامیده می شوند.

طراحی وب در مقابل توسعه وب

طراحی وب و توسعه وب دو اصطلاحی هستند که اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. با این حال، هر دو به معنای دو چیز متفاوت هستند، اهداف متفاوتی دارند و نیاز به مجموعه‌ای از مهارت‌های متفاوت برای پیاده‌سازی در یک وب‌سایت دارند. طراحی وب بیشتر در مورد جنبه تجربی یک وب سایت است که به مخاطب اطمینان می دهد که وب سایت مفید، فراگیر و جذاب گردد. بر اساس انتظارات کاربران بسیار بصری است و از این دانش از انتظارات کاربر برای اطمینان از تجربه کاربری عالی استفاده می کند. از سوی دیگر، توسعه وب شامل ساخت و نگهداری یک وب سایت با کمک سیستم های کدگذاری است تا وب سایت به راحتی و بدون اشکال کار کند.

ابزارهای مختلف طراحی وب چیست؟

طراحان وب نیاز به دسترسی به ابزارهای خاصی دارند تا بتوانند عناصر و طرح‌بندی‌هایی ایجاد کنند که با موفقیت در یک وب‌سایت قرار گیرند. در اینجا برخی از محبوب ترین ابزارهای طراحی وب که می توانید به عنوان یک طراح وب حرفه ای از آنها استفاده کنید آورده شده است:

وردپرس

وردپرس محبوب ترین CMS برای ایجاد وب سایت هایی با تم های جذاب است. همچنین شامل پلاگین های رایگان مختلفی است که به شما امکان می دهد عملکرد وب سایت خود را بهبود بخشید.

Wix

یک ابزار شناخته شده برای ساخت وب سایت،
Wix بهترین انتخاب برای طراحان وب است که در کدنویسی مهارت کافی ندارند. می توانید از یک ویژگی ساده کشیدن و رها کردن برای ایجاد یک طرح مورد نظر خود استفاده کنید

فضای مربعی

Squarespace بیش از صد قالب وب‌سایت دارد که می‌توانید از آنها برای ایجاد طرح‌بندی‌های خود در حین دستکاری عناصر بصری استفاده کنید.

Shopify

Shopify یکی از پرطرفدارترین پلتفرم‌های ویترینی است که به شما امکان می‌دهد فروشگاه‌های دیجیتالی با SSL تأیید شده برای مشاغل ایجاد کنید.

 

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی وب ریسپانسیو تکنیکی است که برای ایجاد تغییرات خاصی در وب سایت استفاده می شود به طوری اینکه با اندازه صفحه نمایش و جهت دستگاه های مختلف سازگار شود. وب‌سایتی که برای نمایشگرهای بزرگ‌تر طراحی شده است، به‌طور یکپارچه با صفحه‌نمایش‌های کوچک مناسب نمی‌شود، که باعث ناراحتی بینندگان می‌شود. بنابراین، طراحی وب ریسپانسیو به یک عامل بسیار مهم تبدیل شده است که در چند وقت اخیر بر تجربه کاربر تأثیر می گذارد، زیرا مردم از تلفن های هوشمند و تبلت های خود برای مرور وب سایت ها استفاده می کنند.

مهارت های پایه برای یک طراح وب

•    تسلط کافی بر روی css

•    آشنایی با زبان برنامه نویسی JavaScript

•    آشنایی با نرم افزار Dream Weaver به عنوان اصلی ترین ابزار  برای طراحی و استفاده از  html یا CSS 

•    تسلط کافی بر روی نرم افزار Photoshop و در صورت نیاز نرم افزار flash 

•    تسل کافی با  زبانهای برنامه نویسی  ASP، PHP، Asp.Net  

•    آشنایی با یکی از نرم افزارهای بانک اطلاعاتی مانند  Access 

در ادامه به برخی از این ابزارها اشاره خواهیم کرد : 

1. Dreamweaver Dreamweaver یکی از ابزارهای مهم در طراحی و برنامه نویسی صفحات وب می باشد که با سیستم عامل های MAC و WINDOWS   کاملا سازگاری دارد . این  ابزار با نرم افزارهای دیگری همچون photoshop  نیز سازگاری دارد و امکان ویرایش را  به شما می دهد .

2. Firebug  این ابزار رایگان که بر روی  firefox نصب شده است خطاهای وب را شناسایی و وب سایت را توسعه می دهد . به وسیله این ابزار مفید ،  می توانید به سادگی  کد html و css  را در وب بررسی کرده  تغییر دهید و همچنین وب سایت خود را عیب یابی کنید .

3. Adobe Brackets Adobe Brackets ویرایش گر رایگانی است که HTML , CSS , JavaScript  را مدیریت می کند که  این نرم افزار به وسیله Adobe  پیاده سازی شده و با  مجوز MTI به اشتراک گذاشته شده  است . 

هزینه طراحی سایت

قیمت طراحی یک سایت به شاخص های متفاوتی مربوط است که به سه شاخص اصلی اشاره خواهیم کرد :

•   قدرت و پهنای باند سرور

•   جذابیت و کیفت گرافیک وب سایت 

•   نوع طراحی و برنامه نویسی سایت 

سوالات متداول

3.1 نوع طراحی وب چیست؟

سه نوع متداول طراحی وب عبارتند از طراحی وب استاتیک، طراحی وب پویا و طراحی وب تجارت الکترونیک.

2.آیا طراحی وب انتخاب شغلی خوبی است؟

از آنجایی که کسب‌وکارها به فروشگاه‌های آنلاین در حال انتقال هستند و هزاران وب‌سایت برای سازمان‌ها برای حضور فعال آنلاین در حال توسعه هستند، وب‌سایت‌هایی که به خوبی طراحی شده‌اند یک ضرورت هستند. بنابراین، با در نظر گرفتن این تقاضای بالا برای طراحان وب حرفه ای، طراحی وب انتخاب شغلی خوبی است.

3.آیا مطالعه طراحی وب سخت است؟

تبدیل شدن به یک طراح وب مستلزم توسعه مهارت ها و دانش فنی مختلف است. با این حال، اگر طراحی وب به شما علاقه مند است و انگیزه دارید که طراحی وب را به عنوان یک حرفه دنبال کنید، مطالعه طراحی وب چندان سخت نیست.

4.اصول طراحی وب چیست؟

اصول مختلفی در طراحی وب وجود دارد که شامل سادگی، هدف، پیمایش، سلسله مراتب بصری، محتوا، خواندن الگوی F شکل، زمان بارگذاری و چیدمان مبتنی بر شبکه و غیره است.

نتیجه

طراحی وب و توسعه وب دو حوزه با چشم انداز شغلی عالی در آینده نزدیک هستند. اگر به دنبال دوره های برنامه ریزی شده ای هستید که نه تنها شما را با مفاهیم اولیه طراحی و توسعه وب آشنا می کند، بلکه یادگیری عملی برای کمک به شما در توسعه مهارت های فنی مناسب ارائه دهد، می توانید با شرکت در دوره های آموزشی آموزشگاه هفت سان شرکت نموده و با یادگیری مهارتهای این دوره خود را برای سمت طراح وب و توسعه دهنده وب در سازمان های معتبر آماده کنید یا حتی خدمات خود را به عنوان فریلنسر ارائه دهید.