عکاسی کلوزآپ

عکاسی کلوز آپ چیست و چه کاربردی دارد

ساختار عکاسی از نزدیک یا کلوز آپ در بزرگتر نشان دادن یک شی کوچک متمرکز است.
خواه در حال عکاسی از چهره یک سوژه ، چرخ دنده های ساعت مچی یا باکتری ریز باشید ، انواع مختلفی از عکاسی از نزدیک وجود دارد

که می تواند به شما در دستیابی به یک عکس عالی کمک کند در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

عکاسی کلوز آپ

عکاسی کلوز آپ ، همانطور که از نظر فنی عکاسی ماکرو شناخته شده است ، یک روش جذاب برای

دیدن سوژه شما از یک دید کاملا جدید است.
با نزدیک شدن به سمت سوژه ، جزئیات جدیدی را می بینید که از فاصله دور فقط تار و رنگی بودند ،کاملاً جدید به نظر می رسد.

کاربرد عکاسی کلوز آپ

عکاسی کلوز آپ به شما امکان می دهد از چیزهایی که احتمالاً قبلاً فکر نمی کردید ،عکس بگیرید ،از نزدیک حلقه نامزدی الماس ، زنبورهای عسل در باغ یا پرچم گل.
شما همچنین می توانید مجموعه تمبرهای خود را ثبت کنید و برای وب سایت ،

خبرنامه یا پروژه جدید خود زمینه های بافتی ایجاد کنید.ایده های خلاقانه در این نوع عکاسی بی پایان است.

تجهیزات مورد نیاز عکاسی کلوز آپ

برای دستیابی به عکاسی کلوز آپ،

دوربین شما باید دارای یک سیستم فوکوس باشد که به شما امکان می دهد از فاصله ای نزدیک به 20 سانتی متر ، در حالت ایده آل و نزدیک ،

تصاویر واضح تولید کنید.
جدیدترین دوربین های دیجیتال ، مانند برخی از مدل های موجود در محدوده COOLPIX نیکون ، فاصله تمرکز دو یا حتی یک سانتی متری از سوژه را

به شما می دهد و به شما امکان می دهد قاب را با سوژه ای که عرض آن فقط 15 میلی متر است پر کنید.

دوربین عکاسی

دوربین های کامپکت دارای تنظیمات ماکرو هستند که معمولاً با نمادی از یک گل نشان داده می شود.
معمولاً برای عکس گرفتن از گل و سوژه هایی با اندازه مشابه مناسب است بیشتر تولید کنندگان DSLR برای

دوربین های DSLR خود تعداد زیادی لنز تولید می کنند که امکان عکاسی ماکرو را نیز دارند.
لنز بزرگنمایی استاندارد همراه با دوربین DSLR تا حدود

یک یا یک و نیم متر متمرکز می شود و در نتیجه اندازه یک چهارم (1: 4) نتیجه می دهد.

عمق میدان

یک مشکل در عکاسی ماکرو میزان وضوح محدود در جلو و پشت نقطه اصلی تمرکز است.
این به عمق میدان معروف است و از فاصله نزدیک بسیار کم است. این بدان معناست که شما ممکن است به عنوان مثال یک گل کاملاً تیز به دست بیاورید اما گلبرگهای جلویی و پشتی محو خواهند بود. برای رفع این مشکل ، چندین گزینه پیش رو دارید:

روش اول:

یک روش این است که از دور عکاسی کنید و بعداً عکس را برش دهید.
این به این معنی است که سوژه کلی واضح تری دارید ، اما کیفیت عکس ممکن است چندان مناسب نباشد زیرا از پیکسل کمتری استفاده کرده اید و در نتیجه وضوح کمتری دارد.

روش دوم:

تنظیم دیافراگم ، در صورت وجود ، انتخاب تعداد کمتری است که عمق میدان را افزایش می دهد.
دوربین های کامپکت اغلب تعداد محدودی تنظیمات دارند که f / 8 معمولاً محدود است. DSLR فراتر از این است ، به عنوان مثال f / 16 ، f / 22 یا f / 32.
کاهش دیافراگم به این معنی است که نور کمتری می تواند به سنسور برسد بنابراین برای جبران کردن سرعت شاتر باید طولانی تر شود.
اکنون با یک معضل روبرو شده اید زیرا افزایش سرعت شاتر باعث افزایش لرزش دوربین می شود. اگر سوژه ساکن باشد ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دوربین را روی سه پایه نصب کنید یا آن را روی یک تکیه گاه ثابت مانند دیوار ، توده ای از کتاب و غیره قرار دهید. اگر سوژه در حال تاب خوردن در باد است ، می توانید یک محافظ باد ایجاد کنید.

عکاسی از سوژه در حال حرکت:

اگر سوژه در حال حرکت است باید سرعت شاتر را افزایش دهید.
ممکن است لازم باشد ISO خود را افزایش دهید تا بتوانید از سرعت شاتر بیشتر یا دیافراگم کمتری استفاده کنید.
گاهی اوقات این می تواند به این معنی باشد که تصاویر نویز بیشتری دارند (ظاهری شبیه دانه) اما عکس کلی با عمق میدان بیشتر واضح تر خواهد بود.

عمق میدان کم:

برخی از عکاسان عمداً به دنبال عمق کم میدان هستند و اجازه می دهند فقط یک قسمت از تصویر واضح باشد.
به عنوان مثال هنگام عکاسی از گلها وقتی از این تکنیک استفاده می شود می توانند بسیار عالی به نظر برسند.
اگر فوکوس نزدیک دوربین شما محدود باشد ، می توانید برای افزایش بزرگنمایی ، تنظیمات تله را بزرگنمایی کنید. مراقب باشید ، عمق میدان کم می شود .

روشنایی در عکاسی کلوز آپ

مشکل دیگری که ممکن است به خصوص هنگام استفاده از دوربینی با قابلیت فوکوس بسیار نزدیک به آن برخورد کنید این است که دوربین آنقدر به سوژه نزدیک است که می تواند سایه ایجاد کند.
سعی کنید به سمت یک دید مناسب حرکت کنید تا منبع نور بتواند سوژه را همچنان روشن کند. تولیدکنندگان DSLR یک سری ابزار اختصاصی برای DSLR ها و دوربین های دیجیتال خود ارائه می دهند ، از جمله فلش حلقه ای که در دامنه های کوتاه پوشش یکنواخت تری را ارائه می دهد. استفاده از فلاشی که در دوربین شما تعبیه شده منجر به ایجاد تصاویر ناخوشایند می شود

نکاتی برای عکاسی کلوز آپ

با کاهش فاصله دوربین از سوژه و اجازه دادن به پر کردن قاب ، فوکوس نزدیک را به دست آورید. حداقل فاصله کانونی خود را مشخص کنید – اگر می خواهید مقدار جزئیات نزدیک را افزایش دهید اما در حال حاضر به حداقل فاصله تمرکز خود رسیده اید، باید چند تغییر انجام دهید:

تیوب فاصله لنز

تیوب فاصله لنز قابل تنظیم اضافه کنید. لوله های کششی فاصله بین سنسور دوربین شما و لنز دوربین را افزایش می دهند و با نزدیک شدن به اندازه تصویر، اندازه آن را افزایش می دهند. هرچه لوله کشش بیشتر باشد، بزرگنمایی آن نزدیکتر است.

استفاده از عدسی معکوس

عدسی معکوس را پیاده سازی کنید. عملکرد یک لنز معکوس با عنصر جلو رو به بدنه دوربین و عنصر عقب رو به بیرون است. این تکنیک معکوس باعث بزرگتر شدن لنز تصویری است که می بیند. برای اجرای این روش ممکن است یک حلقه معکوس یا سایر لوازم جانبی دوربین مورد نیاز باشد.

از فیلتر کلوز آپ استفاده کنید. یک لنز از نزدیک که می توانید به جلو در لنز ماکرو اختصاصی خود پیچ کنید، یک گزینه ارزان برای دستیابی به بزرگنمایی بیشتر در عکس های شما است. با این حال شناخته شده است که این لنزها کیفیت تصاویر شما را کاهش می دهند.