موبایل گرافی

چشم اندازی بر موبایل گرافی 

امروزه با این واقعیت روبه رو هستیم که با پیشرفت دوربین ها و تنظیمات گوشی‌ها عکاسی موبایلی یا موبایل گرافی پیشرفت چشم‌گیری داشته و برای عکاسی ملزم به خرید یک دوربین عکاسی گران قیمت نیستید.

تفاوت عکاس ها با دیگران نگاه متفاوت آن ها به دنیاست، و اکنون با وجود دوربین های متعدد پیشرفته در دنیا و گوشی های دوربین دار که تقریبا در دست همه هست شما برای یک ثبت خوب نیاز به یک دید خلاقانه دارید.

شما می توانید با موبایل دوربین دار حتی ارزان قیمت خود و با توجه کردن به تنظیمات گوشی همراه خود تصاویری زیبا و خلاقانه ثبت کنید

نکاتی که در عکاسی موبایلی نباید فراموش شود :

به تنظیمات دوربین تلفن همراهتان توجه کنید. خیلی از افراد هستند بدون توجه به تنظیمات موبایل عکاسی میکنند و از بسیاری از قابلیت های دوربین تلفنشان غافل می مانند. از قابلیت های مهمی که در تنظیمات گوشی ها وجود دارد میتوان به (اچ دی آر (HDR)) یا همان گستره پویای بالا و وایت بالانس(تراز سفیدی) اشاره کرد که تاثیر زیادی روی پیشرفت عکاسی موبایلی یا موبایل گرافی داشته  .

درعکاسی موبایلی یا موبایگرافی همیشه نوردهی را تنظیم کنید در نوردهی های نادرست عکاسی با موبایل با پدیده های اور اکسپوز و آندر اکسپوز روبه رو می شویم که همان نوردهی های بیش از حد یا تاریکی های بی جا و ناخواسته است. در موبایل گرافی تمام قوانین زیبایی شناسی را مثل کادر بندی صحیح و نکات ترکیب بندی از قبیل قانون یک سوم و خطوط هدایتگر، تضادها ، الگوها و تکرار و تقارن را به کار ببندید.

شاید خیلی از شما ندانید اما در حال حاضر بسیاری لوازم جانبی برای دوربین های تلفن همراه در بازار وجود دارد.انواع لنز های تله و ماکرو و لنز های چشم ماهی و سه پایه های مخصوص تلفن همراه که تاثیر زیادی در عکس های موبایلی شما دارد که با قیمت های مناسب در اختیار شما هستند.

تراز سفیدی:(وایت بالانس)

این گزینه به شما کمک می کند که نور عکس را به نور طبیعی خود نزدیک کنید.

HDR:

فعال کردن این گزینه در تلفن همراه شما وضوح بهتری به عکس شما می بخشد اما در استفاده از آن زیاده روی نکنید.

چند نکته کوچک و ساده برای بهترین شدن عکس های موبایلی یا موبایل گرافی:

  • لنز دوربین گوشی خود را تمیز کنید(به دلیل اینکه تلفن همراه شما مدام در دستتان است امکان کثیف شدن لنزآن بسیار بالاست.)
  • مواظب لرزش دستانتان باشید
  • از زوم تلفن های همراهتان هنگام عکس برداری حتی الامکان استفاده نکنید چون باعث وجود نویز در تصویر می شود
  • در عکاسی با مورد مهمی روبه رو هستیم به نام زمان طلایی(گلدن تایم)، بهترین تایم عکاسی با هر دوربینی زمانیست که خورشید مایل میتابد هنگام طلوع خورشید و هنگام غروب آن بهترین زمان برای عکاسی ست.
  • تنها در مواقع نیاز از فلش دوربین تلفنتان استفاده کنید.
  • همه می دانیم که در دنیایی سه بعدی زندگی میکنیم و عکس های ما دوبعدی اند پس یک ترفند این که در ثبت های دوبعدی خود سعی براین باشد که سه بعدی بودن دنیا تا حدی در عکس به نمایش در آید پس از پرسپکتیو بهره بگیرید.
  • اغلب شما قابلیت ثبت عکس های پانوراما را در تلفن های همراهتان دیده اید این قابلیت گاهی بسیار زیبایی آفرینی میکند مخصوصا در عکاسی معماری.
  • در ویرایش عکس های موبایلی یا موبایل گرافی  خود دقت کنید، خیلی وقت ها شما عکس خوبی را با تلفن همراهتان ثبت می کنید اما به دلیل نداشتن تجربه و دانش کافی با ویرایش تخریبی عکس را لطمه می زنید. از ویرایشگر هایی که کیفیت عکس شما را پایین می آورند پرهیز کنید به جای برخی ویرایشگرهای سطح پایین موجود از ویرایشگر های خوب و آسانی مثل (لایت روم ) و ( اسنپ سید) استفاده کنید. به جای استفاده از فیلترها و برنامه های متعددی که عکس های شما را با فیلترهایی در اختیارتان می گذارند ویرایش عکس های موبایلی خود را به بعد از عکاسی موکول کنید.

بررسی تخصصی سبک پر طرفدار پرتره گرافی در موبایل‌ گرافی:

یکی از سبک های پرطرفدار، عکاسی پرتره (چهره) می باشد. اگر تا به حال گمان می کردید که برای پرتره گرافی نیازمند لنزهای گران قیمت و دوربین های دیجیتال هستید ما چند ترفند برای پرتره با موبایل را به شما آموزش می دهیم.

یکی از تکنیک های مهم در پرتره پس زمینه محو می باشد ایجاد زمینه محو با لنز های کانونی کار آسانی ست اما ایجاد یک پس زمینه محو با دوربین تلفن همراه هم نشدنی نیست. با فوکس کردن روی سوژه شما می توانید بک گراند محو را ایجاد کنید و یا با یک ویرایشگر بعد از عکاسی این کار را انجام دهید، البته در تنظیمات تلفن های همراه جدید مسئله عمق میدان و فاصله کانونی قابل کنترل و قابل تغییر است که کمک خوبی به عکاسی موبایلی یا موبایل گرافی میکند.

در پرتره گرافی با موبایل به نوردهی صحیح توجه ویژه داشته باشید، و به جای استفاده از فلش گوشی نور محیط را زیاد کنید اگر که دسترسی به نور طبیعی ندارید اما اگر در روز و با وجود نور طبیعی عکاسی میکنید از نور خورشید بهره ببرید. نورسنجی در عکاسی پرتره بسیار حائز اهمیت است.

سوژه شما در عکاسی پرتره مشخص است پس تمام تمرکز عکاس روی چهره می باشد برای نورپردازی بهتر در عکاسی حرفه ای از شاخه های نوری متعدد و تجهیزاتی مثل رفلکتور استفاده می کنند، پیشنهاد ما به شما به جای رفلکتور یک برگه کاغذ سفید است که بازتاب نور خوبی را روی چهره شخص ایجاد می کند.