پایتون

پایتون چیست

پایتون به زبان ساده به معنای یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و شی گراست که توسط Guido van Rossum توسعه پیدا کرده است. این زبان برنامه نویسی بر اساس تجزیه و تحلیل داده‎‌ها و اطلاعات عمل کرده و به راحتی توسط انسان‎‌ها قابل درک است. به نقل از وبسایت python.org درباره این زبان برنامه نویسی محبوب توضیحاتی به شرح زیر بیان شده است:

Python is an interpreted, object-oriented, high-level programming language with dynamic semantics. Its high-level built in data structures, combined with dynamic typing and dynamic binding, make it very attractive for Rapid Application Development, as well as for use as a scripting or glue language to connect existing components together.

«پایتون یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده، شی گرا و سطح بالا با تعیین نوع پویا است. ساختارهای داده‌ای سطح بالای آن همراه با ویژگی تعیین نوع به صورت پویا و همچنین اتصال پویا، آن را برای توسعه سریع برنامه‌های کاربردی و همچنین برای استفاده به عنوان یک زبان اسکریپت برای اتصال اجزای موجود به یکدیگر؛ بسیار جذاب کرده است.» سادگی، پویایی و همچنین قابلیت درک آسان پایتون توسط انسان باعث شده است تا بسیاری از تیم‌های برنامه نویسی به دنبال یادگیری حرفه ای های این مهارت باشند.

چگونه پایتون یاد بگیریم

حتماً برای شما که به برنامه نویسی و کد نویسی علاقه دارید، این سوال پیش آمده که چگونه برنامه نویسی به زبان پایتون را یاد بگیریم؟ اگر به دنبال بهترین، سریع‎ترین و همچنین تاثیرگذارترین راه برای یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون هستید، بایستی مراحل یادگیری آن را به خوبی پشت سر بگذرانید. یادگیری پایتون نیازمند پشتکار و تلاش مستمر همراه با تمرین است. هر چه بیشتر و پیگیرانه تر تلاش کنید، سریع‎تر یاد می‎گیرید تا با پایتون برنامه نویسی را انجام دهید.

قدم اول، پیدا کردن بهترین دوره آموزشی

قدم دوم، یادگیری اصول اولیه پایتون

قدم سوم، شروع به ساختن پروژه

قدم چهارم، یادگیری عمیق تر و پیشرفته تر پایتون

قدم پنجم، انتخاب فریم ورک مورد علاقه برای توسعه وب

قدم ششم، شرکت کردن در دوره‎ ها و اجتماعات آنلاین برنامه نویسان

قدم هفتم، شرکت کردن در چالش ‎های کد نویسی

با یک نگاه کلی به بازار کار پایتون چه در ایران و چه در سطح جهانی می توان متوجه شد که چه بازار کار خوب و پرسودی برای متخصصان کار با این برنامه وجود دارد. به دلیل تقاضای روز افزون برای توسعه دهندگان ماهر پایتون در صنایع مختلف، موقعیت شغلی آنها روز به روز بهتر نیز می شود.
خصوصا که امروزه توسعه وب و سئو دیگر تنها موارد استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون نیستند. با مجموعه گسترده ای از کتابخانه های نرم افزاری و توانایی پشتیبانی از پارادایم های برنامه نویسی متنوع، این برنامه بسیار خواننده پسند بوده و به راحتی برای برنامه های کاربردی بزرگتر مقیاس پذیر است. اگر به دنبال شغلی در توسعه پایتون هستید، بهتر است در مورد میانگین حقوق و درامد برنامه نویس پایتون بیشتر بدانید.
با این حال برخی فکر می کنند برخلاف محبوبیت بسیار بالایی که پایتون دارد، تقاضای چندان زیادی برای آن وجود ندارد. اما این امر دور از واقعیت است و حقیقت این است که پایتون یکی از پرتقاضاترین زبان هاست . توسعه دهندگان پایتون جزو پردرآمدترین توسعه دهندگان در جهان هستند. این امر نیز دلایل مختلفی دارد که از جمله می توان به:

  • همه کاره بودن پایتون
  • یادگیری آسان
  • جامعه بزرگ و فعال پایتون
  • استفاده صنعتی
    آن اشاره کرد.

عوامل تاثیرگذار بر درآمد برنامه نویسان

با وجودی که بازار کار پایتون جزو مشاغل بسیار ایده آل و پردرآمد در نظر گرفته می شود اما با این حال باید به یاد داشته باشید، بازار کار برنامه نویسی پایتون بسیار رقابتی است. مهارت ها و تجربه شما در تعیین حقوق و درآمدی که به دست می آورید بسیار موثر خواهد بود. از طرفی نیز، تقاضای بازار بعد از مهارت هایی که دارید می تواند روی درآمد برنامه نویس پایتون تاثیر داشته باشد.
میزان تجربه، مدارک مورد تقاضا، زمینه کاری با پایتون و نوع پروژه ها و از همه مهمتر مکان و موقعیت جغرافیایی که در آنجا به دنبال یک موقعیت شغلی هستید همگی از جمله فاکتورهای تاثیرگذار بر حقوقی است که از طریق یادگیری پایتون به دست می آورید.
با این حال یک نکته مهم این است که با رایج تر شدن کار از راه دور یا فریلنسری فاکتور فاصله کمرنگ تر شده و اکنون توسعه دهندگان ماهر و کاربلد می توانند بدون توجه به عواملی مانند مکان و موقعیت فیزیکی نیز حقوق خوبی دریافت کنند.