ژست عکاسی پرتره برای خانمها

زنان در مقایسه با مردان و کودکان، سوژه های راحت تری برای عکاسی هستند. به عنوان یک عکاس پرتره، احتمالا اکثر سوژه های عکاسی تان خانم هستند. در نهایت، ژست ها تکراری و خسته کننده می شوند و نتیجه اش نارضایتی مدل و خودتان خواهد بود. با ژست عکاسی پرتره که در ادامه برای خانم ها بیان می شود، می توانید از رضایت مشتریان تان مطمئن باشید.

1.ژست نیمرخ

از مدل بخواهید که به پهلو بچرخد و سرش را کمی بالا بیاورد. این ژست، ژستی ساده و برازنده است. همچنین، مدل می تواند یک دستش را روی گردن قرار دهد تا حس مهربانی و صمیمیت را به مخاطب القا کند.

2.ژست های حرکتی

عکس هایی که در حال حرکت گرفته می شوند، همواره زنده تر و خلاقانه تر هستند. ممکن است مدل بدود، قدم بزند یا در هوا بپرد. عکاسی از حرکت، فرایند پیچیده ای است که نیاز به تلاش زیادی از طرف عکاس و مدل دارد. اما نتیجه نهایی، قطعا ارزش تلاش و زمانی که صرف عکاسی کرده اید را خواهد داشت. ویرایش کردن عکس های پرتره در حال حرکت را فراموش نکنید، زیرا با نرم افزاری مانند فوتوشاپ می توانید تاری عکس را حذف کنید.

3. ژست مچ پا

این یکی از بهترین ژست های پرتره برای زنان است، چرا که برای هر نوع بدنی مناسب است. این ژست، غیر رسمی ولی جذاب است به این علت که پاهای مدل را بلندتر می کند و فرم لگنش را باریک تر نشان می دهد. این ژست علاوه بر حالت ایستاده، در حالت نشسته نیز ژست عکاسی پرتره شگفت انگیزی محسوب می شود.

4. ژست نشسته

در این ژست پرطرفدار، تغییرات زیادی قابل اعمال است و می تواند احساسات مختلفی (از حس قدرت گرفته تا حس آرامش) را به مخاطب منتقل کند.

5. ژست سلبریتی

این ژست معروف توسط بسیاری از سلبریتی ها استفاده می شود. در یکی از حالت های این ژست، مدل می تواند ۴۵ درجه به پهلو بچرخد و یکی از بازوهایش که به دوربین نزدیک است را نزدیک به لگن بگذارد. سپس روی یک پا، کمی به سمت دوربین خم شود و وزنش را روی پای دیگر بیاندازد. این ژست، بدن مدل را صاف نشان می دهد و پاها را بلندتر و لاغرتر می نمایاند.

6. گذاشتن دست زیر چانه

توصیه می شود که این ژست، در حالت نشسته (مثلا پشت یک میز) به کار برده شود. در این حالت، از مدل بخواهید که حالت صورتش را تغییر دهد تا نگاهی عاقلانه و رسمی داشته باشد.

7.دراز کشیدن

ژست عکاسی دراز کشیدن
ژست دراز کشیدن

این یکی از ساده ترین ژست های عکاسی و در عین حال دلپسندترین برای پرتره زنان در فضای باز است. در این حالت، وظیفه مدل، تغییر دادن حالت سر و نحوه قرارگیری دست هایش است. عکاس باید در سطح زمین و از زوایای مختلف عکاسی کند.

8. عکاسی از روی شانه

ژست عکاسی از روی شانه
ژست نگاه از روی شانه

ژست عکاسی از روی شانه، زیبایی مدل را دو چندان کرده و عکس را بعددار می کند. در چنین ژستی، مدل، حس دلبرانه ای را به مخاطب منتقل می کند. برای مرموزانه کردن فضا، از او بخواهید تا با موهایش بازی کند.

9. بالا بردن دست ها

وقتی که مدل، دست هایش را بالای سرش می برد، تاکید بیشتری رو فرم بدنش انجام می شود. این یکی از ژست های پرتره ای است که به شدت حس زنانگی را به بیننده القا می کند، گویی که مدل دارد می رقصد.

10. دست به کمر

ژست عکاسی دست به کمر
ژست دست به کمر

اگر می خواهید روی نیمه بالایی بدن مدل تمرکر کنید، این مناسب ترین ژست است. این ژست عکاسی پرتره، نمایانگر شخصیتی قوی و پرجذبه است. مدل می تواند حالت قرارگیری بدنش را تغییر دهد یا سرش را به جهات مختلف بچرخاند.

11. ترکیب حالت دست ها

یکی از مهم ترین نکاتی که عکاسان مبتدی باید بدانند، این است که نقش اعضای مختلف بدن، از جمله دست ها را فراموش نکنند. این موضوع در طبیعی جلوه دادن ژست عکاسی نقش مهمی دارد (مثلا عکس برنامه ریزی نشده و اتفاقی گرفته شده است). برای مثال، مدل می تواند گونه اش را لمس کند یا دستش را روی گردن بگذارد.

12. تکیه دادن

ژست عکاسی تکیه دادن
ژست تکیه دادن

زمانی که مدل به طرزی با شکوه به یک دیوار تکیه می دهد، ژستی خیره کننده را خلق می کند. این ژست، فضای رسمی و غیر رسمی را به هم می آمیزد. نکته کلیدی در خلق عکسی عالی، این است که مدل صاف بایستد (قوز نکند)که باعث بهتر نشان دادن بدن می‌شود.

13. بازی با موها

ژست عکاسی بازی با موها
ژست بازی با موها

اگر مدل موهای پرپشت و بلندی دارد، این ویژگی او را در عکس خود، بزرگنمایی کنید. از مدل بخواهید که به کمک دستهایش، انتهای یک دسته از موهایش را پیچ و تاب دهد یا به سادگی، دست هایش را به داخل موهایش فرو ببرد.