ژست های عکاسی پرتره کودکان

همه ی ما عکاسی از کودکان را تجربه کرده ایم و به خوبی می دانیم که عکاسی از بچه های کوچک فرآیندی پیچیده و خسته کننده است. کودکان غیر قابل پیش بینی اند و اغلب در حین عکاسی به حرف کسی گوش نمی دهند. به همین دلیل، یکی از ویژگی های اصلی عکاس کودک، داشتن صبر و حوصله است؛ همچنین آماده کردن یک سری ژست های عکاسی خلاقانه، قبل از جلسه ی عکاسی می تواند سرعت روند کار را بالاتر ببرد. در این قسمت به چند ژست عکاسی پرتره کودک اشاره می کنیم تا ایده های بیشتری در ذهن تان داشته باشید و از عکاسی لذت ببرید.

1. دویدن

ژست عکاسی پرتره
ژست دویدن

در این ژست، شما باید عکاسی را به یک بازی تبدیل کنید تا کودک از آن لذت ببرد و با شما همکاری کند. از کودک بخواهید که پشت یک دیوار یا درخت قایم شود و سپس از مخفیگاهش بیرون بپرد. اگر در حین مخفی شدن و دویدن از او عکس بگیرید، عکس ها بسیار طبیعی تر جلوه خواهند کرد.

2. به هوا پریدن

ژست عکاسی پرتره
ژست به هوا پریدن

این ژست عکاسی ماهیت پر انرژی کودک را نمایان می کند و آنها را در طبیعی ترین حالت ممکن نشان می دهد. از کودک بخواهید روی زمین یا حتی روی تخت بپرد و در حال حرکت از او عکاسی کنید.

3. حالت بامزه

ژست عکاسی پرتره
ژست صورت های بامزه

کودکان روحیه ی شاد و پرانرژی دارند و به همین خاطر توصیه نمی کنیم که از آنها بخواهید تا حالت جدی به صورت خود بدهند. اجازه دهید که به کودک خوش بگذرد و در هر حالتی که دوست دارد قرار بگیرد. سعی کنید که روحیه شیطنت را در او بیدار کنید؛ مثلا برای او زبان درازی کنید یا شکلک دربیاورید تا او هم همین کار را بکند.

4. حالت نشسته

این ژست عکاسی یکی از ساده ترین و کلاسیک ترین ژست های پرتره کودکان است که در هر دو حالت عکاسی فضای باز و فضای بسته قابل انجام می باشد. در چنین ژستی، مدل کوچک شما ستودنی به نظر می رسد، مخصوصا وقتی که یک لبخند شیرین هم بر لب داشته باشد.

ژست عکاسی پرتره
ژست نشسته

5. چرخیدن

ژست عکاسی پرتره
ژست چرخیدن

با این ژست به مدل خود آزادی عمل و حس راحتی می دهید. رقصیدن و چرخیدن یکی از حرکات طبیعی کودکان است و چنین ژست پویایی به کودکان در ابراز احساسات خود کمک می کند.

6. جنب و جوش در زمین بازی

ژست عکاسی پرتره
ژست پر جنب و جوس

زمین بازی یکی از راحت ترین مکان ها برای کودکان است، چون در آن جا می توانند واقعا خودشان باشند. زمانی که مشغول بازی هستند، از چهره های هیجان زده و شاد آنها عکاسی کنید و از نتیجه ی آن لذت ببرید.

7. فوت کردن

از کودک بخواهید تا یک بوسه به سمت دوربین بفرستد، البته اگر به انجام آن تمایل دارد (بعضی از بچه ها از بوسه فراری اند). چنین ژست عکاسی، شیرینی و بانمکی مدل کوچک را دو چندان می کند.

ژست عکاسی پرتره برای کودک
ژست فوت کردن

8. کتاب خواندن

ژست عکاسی پرتره
ژست کتاب خواندن

هر کودکی ذاتا کنجکاو است؛ به همین دلیل، می توانید چند کتاب که شامل تصاویر جذاب برای کوکان است را آماده کنید و در مقابلش بگذارید. زمانی که کودک مشغول ورق زدن کتاب ها شد، شروع به عکس گرفتن کنید. این ژست عکاسی بسیار طبیعی به نظر می رسد.

9. در آغوش گرفتن اسباب بازی ها

ژست عکاسی پرتره کودک
در آغوش گرفتن اسباب بازی ها

هر کودکی یکی از اسباب بازی هایش را  بیشتر از بقیه دوست دارد و علاقه ی بیشتری به آن دارد. اسباب بازی دلخواه را به لوکیشن عکاسی بیاورید تا بتوانید لحظه ناب در آغوش کشیدن اسباب بازی یا بازی کردن با آن را ثبت کنید. این ژست عکاسی آرامش را برای عکس شما به ارمغان می آورد.

10. گذاشتن دست زیر چانه

ژست عکاسی پرتره کودکان
گذاشتن دست زیر چانه

این یکی از عالی ترین ژست های عکاسی پرتره برای کودک با هر سن و سالی است. به مدل تان پیشنهاد دهید که روی یک سطح صاف بنشیند و به سمت جلو خم شود یا حتی دراز بکشد و دست هایش را به عنوان یک تکیه گاه برای سرش قرار دهد.

11. عکس با حیوانات خانگی

ژست عکاسی پرتره حرفه ای
عکس با حیوانات خانگی

کودکان از بازی کردن با حیوانات خانگی لذت می برند و با آنها رابطه ی خوبی دارند. سگ، گربه یا طوطی او را به لوکیشن عکاسی بیاورید و لحظه های شگفت انگیز ارتباط کودک با حیوان را ثبت کنید.

12. دست های بسته

ژست عکاسی پرتره
ژست دست های بسته

برای این ژست عکاسی، از کودک بخواهید که ساعد دستانش را روی هم بگذارد و به یک سطح دیگر تکیه دهد. مدل می تواند مانند عکس زیر سرش را روی دستانش بگذارد، لبخند بزند و یک عکس خارق العاده به شما هدیه کند.

13. حلقه کردن دست ها دور پاها

ژست عکاسی پرتره کودک حرفه ایض
حلقه کردن دست ها دور پاها

این ژست برای عکاسی پرتره در فضای باز کاربردی تر است. به مدل بگویید که به پهلو بنشیند و دست هایش را روی دور پاهایش حلقه کند. با این ژست عکاسی از خلق عکسی کم نظیر و خیره کننده اطمینان داشته باشید.